Sote-muutostuki

Järjestöjen sote-muutostuen maakunnallisesta muutostukityöstä vastaavat alueelliset järjestöasiantuntijat, joiden tehtävänä on muun muassa tukea järjestöjen osallistumista soteuudistuksen valmisteluun.

Järjestöjen sote-muutostuki vauhtiin (2.3.2021).

Järjestöasiantuntijat maakunnissa:

Henna Hovi
Kymenlaakso, Päijät-Häme ja Etelä-Karjala
050 567 3610
henna.hovi@kykasote.fi
Anu Toija
Uusimaa
050 381 5511
anu.toija@ejy.fi
Johanna Saarivaara
Lappi, Kainuu, Pohjois-Pohjanmaa ja Keski-Pohjanmaa
040 580 3765
johanna.saarivaara@lapinsote.fi
Reeta Valta
järjestöasiantuntija
Varsinais-Suomi, Satakunta ja Pohjanmaa
044 989 5937
reeta.valta@yhteisokeskus.fi
Ilari Karhumalja
Uusimaa
050 552 2778
ilari.karhumalja@ejy.fi
Laura Meriluoto
Pohjois-Savo, Etelä-Savo, Keski-Suomi ja Pohjois-Karjala
050 330 0286
laura.meriluoto@pssotu.fi
Niina Salo-Lehtinen
Etelä-Pohjanmaa, Kanta-Häme ja Pirkanmaa
045 277 4607
niina.salo-lehtinen@artteli.fi